آموزش‌های زیپو

سن فندک زیپو، آنچه هر کلکسیونر باید بداند

فندک های زیپو یکی از کالاهای محبوب مورد توجه کلکسیونرهاست؛ تاریخ ساخت فندک های زیپو و سن این فندک بر ارزش این کالای کلکسیونی افزوده است. از اواسط دهه 50، زیر هر فندک زیپو اصل اطلاعاتی حک شد که تاریخ ساخت آن را مشخص می کند.

هدف اصلی از انجام آن، کنترل کیفیت این فندک ها بود و از همان زمان به بعد، تاریخ حک شده به معیاری ارزشمند برای کلکسیونرهای برند زیپو تبدیل شد.

راهنمای تشخیص تاریخ دقیق زیپو

همانطور که گفته شد، کد گذاری تاریخ دقیق فندک های زیپو از یک حرف انگلیسی حک شده در سمت چپ و عدد دو رقمی در سمت راست آن تشکیل شده است.

ماه تولید فندک زیپو

حرف حک شده در زیر فندک برای تشخیص ماه ساخت و عدد دو رقمی برای تشخیص سال ساخت آن استفاده می شود.
حروف چاپی “A” تا “L” ماه ساخت فندک را نشان می دهند:

 • “A” برای ژانویه
 • “B” برای فوریه
 • “C” برای مارس
 • “D” برای آوریل
 • “E” برای مه
 • “F” برای ژوئن
 • “G” برای ژوئیه
 • “H” برای اوت
 • “I” برای سپتامبر
 • “J” برای اکتبر
 • “K” برای نوامبر
 • “L” برای دسامبر

سال تولید فندک زیپو

عدد دو رقمی مطابق با سال ساخت فندک زیپو است. به طور مثال 14 برای نشان دادن سال 2014 است.

این فندک در فوریه سال 2003 ساخته شده است.

زیپو و تحولات لوگوی آن

کمپانی زیپو از ابتدای فعالیت خود تا به امروز تغییراتی را در لوگوی خود اعمال کرده است. لوگوی زیپو و تغییر ان در طول این سال ها، سرنخ دیگری برای تشخیص قدمت این فندک ها است.
در تصویر پایین سه تغییر عمده لوگوی فندک های زیپو را مشاهده می کنید.


تحولات لوگو زیپو به ترتیب

در ابتدا فندک های زیپو بر اساس لوگو و شماره ثبت اختراع، کد گذاری می شدند. از اواخر دهه‌ی 50 به بعد فندک های زیپویی که تعمیر می شدند در قسمت زیرین آن ها کد هایی حک میشد؛ به مرور زمان روشی که جورج بلیسدل برای کنترل کیفیت این فندک ها به کار گرفت، تبدیل به رویایی برای کلکسیونرهای این برند شد.

این کد ها در ابتدا به صورت نقطه، خط راست و خط های مورب کد گذاری می شدند.

در اواخر دهه‌ی 80، کد گذاری این فندک ها، از نقطه و خط های مورب، به اعداد یونانی تغییر یافت.

به این صورت که حروف “A” تا “L” در قسمت زیرین فندک، سمت چپ حک شده است ماه تولید فندک، و در سمت راست اعداد یونانی حک شده سال تولید فندک را نشان می دهد.

در سال 2001، اعداد دو رقمی، جایگزین اعداد یونانی شدند.

راهنمای اعداد و نشانه‌های زیر فندک زیپو

اعداد زیر فندک زیپو در ابتدا به صورت نقطه بودند

تاریخ تولید و تشخیص فندک اصل از تقلبی توسط آن

تاریخ تولید ذکر شده در قسمت زیرین فندک های زیپو، معیار قابل استنادی برای تشخیص فندک زیپوی اصلی از نوع تقلبی آن نیست و معیار های دیگری برای آن وجود دارد، اما اگر فندک زیپویی دارید که در قسمت سمت راست آن عدد 96 (معرف سال تولید) حک شده، بدون شک فندک شما تقلبی است؛ چرا که کمپانی زیپو برای نشان دادن سال تولید فندک ها در دهه 1990، از اعداد یونانی استفاده می کرد و در این مورد عبارت “Xll” معرف سال 1996 است.

خریدی مطمئن در ایران لایتر

مطلب فوق با دقت تمام نوشته شده است تا به شما دانش و اطلاعات کافی در مورد فندک‌های زیپو و نحوه تشخیص اصالت آن‌ها را ارائه دهد. این فندک‌ها نه تنها یک وسیله کاربردی هستند، بلکه می‌توانند یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای آینده باشند. اگر به دنبال افزایش کلیسیون تان هستید یا می‌خواهید از اصالت و ارزش فندک خود اطمینان حاصل کنید، ایران لایتر انواع مختلفی از فندک‌های زیپو را با تضمین اصالت و گارانتی مادام العمر عرضه می‌کند.

در ایران لایتر، ما نه تنها یک فروشگاه آنلاین هستیم بلکه فرصت خرید حضوری را نیز فراهم کرده‌ایم تا شما بتوانید به صورت مستقیم و از نزدیک محصولات ما را بررسی کنید. اعتماد شما برای ما ارزشمند است و ما متعهدیم که تجربه‌ای امن، مطمئن و دلپذیر را برایتان به ارمغان بیاوریم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد محصولات و خدمات ما و خرید حضوری، اینجا کلیک کنید تا با اطمینان خاطر خرید کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *