اطلاعات زیپو

بنزین فندک زیپو چیست؟ انتخاب سوخت مناسب برای عملکرد بی‌نقص

همانطور که می دانید سوخت مورد استفاده در فندک زیپو، بنزین است. اما اگر که بخواهید از هر نوع بنزین و یا ترکیب سوختی غیر از بنزین مخصوص زیپو استفاده کنید عملکرد فندک با مشکل مواجه خواهد شد. اگر که از بنزین اصلی فندک استفاده نکنید ضمن روشن نشدن فندک زیپو، فیتیله، پنبه و نمد کارایی خود را از دست می دهند که به منظور استفاده مجدد باید قطعات لازم و یا مغزی را تعویض کنید. چرا که نوع بنزین تولید شده در فندک‌های بنزینی کاملا متفاوت از بنزین معمولی می باشد.

تفاوت بین بنزین فندک با بنزین معمولی چیست؟

 

اگر که بخواهیم به لحاظ علمی ترکیبات شیمیایی بنزین و بنزین فندک زیپو را بررسی کنیم؛ بنزین معمولی دارای 150 نوع ترکیب شیمایی مختلف می باشد؛ درواقع بنزین یک هیدروکربن مشتق شده از نفت از گروه بنزن‌ها است. همچنین سایر هیدروکربن‌ها مانند آلکان ها، اکتان ها، سیکلو آلکان ها، گوگرد و کربن مونوکسید از اصلی ترین ترکیبات تشکیل دهده بنزین معمولی هستند.
گاز مایع سوخت مورد استفاده در فندک‌های زیپو می باشد. این گاز مایع از ترکیب شیمایی دو هیدروکربن به نام بوتان و پروپان ساخته می شود که فاقد هرگونه رنگ، بو و حتی مزه است. دو گاز بوتان و پروپان در شرایطی خاص تحت فشار قرار میگیرند و تبدیل به مایع می شوند.
این سوخت مایع از قابلیت اشتعال بسیار بالایی برخوردار می باشد. کمپانی زیپو به منظور بهبود عملکرد فندک های زیپو این گاز مایع را به عنوان سوخت فندک زیپو و بخاری جیبی در دو سایز 125 میل کوچک و 335 میل بزرگ تولید و به بازارعرضه کرده است که در ادامه به معرفی این دو محصول می پردازیم.

همانطور که اشاره کردیم بنزین تولید شده توسط این کمپانی از بوتان ساخته شده که بی رنگ است و در مقایسه با سایر بنزین ها، بوی زننده ای ندارد و برای افرادی که به بو حساسیت دارند مشکلی ایجاد نمی کند.

 

چرا نباید از بنزین معمولی برای فندک استفاده کنیم؟

 

بنزینی معمولی به نسبت گازمایع دارای چربی بیشتری است، که به همین دلیل به پنبه و نمد فندک زیپو آسیب می رساند که بعد از مدتی ماندگاری بنزین را کاهش می دهد و باعث می شود که فندک دیگر روشن نشود.
از این رو سایر بنزین ها و سوخت ها که مخصوص فندک طراحی نشده اند، برای استفاده روزانه فندک پیشنهاد نمی شود؛ همچنین استفاده از بنزین های معمولی برای افرادی که به بوی بنزین حساسیت دارند مناسب نیست.

سوخت جایگزین فندک زیپو چه نوع سوختی است؟

اگر که بنزین زیپو در دسترس نبود، از بنزین رانسون نیز به منظور شارژ سوخت فندک زیپو می توانید استفاده کنید؛ کمپانی رانسون زیرمجموعه ی کمپانی زیپو محسوب می شود و از این رو میتوانید در مواقع ضروری بنزین رانسون را با بنزین زیپو جایگزین کنید.

بنزین اصل زیپو را از کجا بخریم؟

و اما سوال اصلی این است که محصول اصل را از کجا تهیه کنیم!؟ امروزه محصولات تقلبی و غیر اصل تولید روز افزونی داشته اند که بنزین زیپو هم از این قاعده مستثنی نیست؛ فرمولاسیون بنزین های غیر اصل و نوع بسته بندی آن مشابه با مدل های اصلی آن است که تشخیص را برای افراد سخت میکند. این نوع بنزین ها عملکرد فندک را در دراز مدت با مشکل روبه رو میکند و باعث از کار افتادن فندک زیپو می شود.

از این رو برای جلوگیری از بروزاین مشکل، به اصلی و یا غیر اصلی بودن نوع بنزین و بسته بندی آن توجه کنید و حتما از فروشگاه های معتبر خرید کنید.

فروشگاه اینترنتی ایران لایتر با سابقه‌ی هفت ساله‌ی خود در فروش محصولات اصل و اورجینال زیپو و لوازم جانبی آن به صورت آنلاین و حضوری مفتخر است تا شما را در خریدی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت یاری رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *