دسته‌بندی نشده

تاریخچه اختراع فندک،اختراعی کوچک با انقلابی بزرگ

فندک ابزاری کاربردی است که امروزه تقریباً همه در کیف خود یا در خانه دارند. از آنجایی که تفنگ‌های سنگ چخماق تولید شده در گذشته به سنگ برخورد می‌کردند و آتش تولید می‌کردند، ابزار مورد استفاده در فرآیند احتراق باروت نیز به این نام داده شد. امروزه زمانی که از اختراع فندک صحبت می‌کنیم اولیناسمی که به ذهن می‌رسد نام “زیپو” است. زیپو یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌هایی است که فندک‌های مدرن امروزی را تولید کرده است و در ادامه مطلب به بررسی ابتدایی‌ترین فندک تاریخ تا زیپو و فندک‌های الکتریکی می‌پردازیم.

تاریخچه اختراع فندک

ایده اختراع فندک از کجا خلق شد؟

باید گفت که هزاران سال قبل از زیپو،ماده تندری که از تنه درختان گرفته و خشک می‌شد برای شعله ور کردن جرقه در هنگام برخورد فندک استفاده می‌شد. این ماده تندر تولید شده روی سنگ قرار می‌گرفت و بین انگشتان دست چپ فشرده می‌شد و با برخورد سنگ چخماق در دست راست جرقه ایجاد می‌شد.

در ادامه فتیله‌های تولید شده از نخ پنبه جایگزین می‌شود. امروزه فندک‌ها به عنوان ابزاری ضروری به ویژه برای افراد سیگاری شناخته می‌شوند و علاوه بر این فندک‌هایی که برای روشن کردن اجاق گاز استفاده می‌شود، ابزاری است که تقریباً در هر خانه‌ای یافت می‌شود.

تاریخچه اختراع فندک

فندک یک اختراع بسیار مهم برای جهان است و امروزه هر کسی حداقل یک فندک در خانه خود دارد.وقتی به تاریخچه فندک نگاه می‌کنیم به گذشته‌های دور برمی‌گردیم. در قرن شانزدهم، اولین فندک‌ها در سلاح‌ها برای احتراق باروت استفاده شد. در سال 1823، اولین کسی که آن را به شکلی که می‌دانیم تولید کرد، یوهان ولفگانگ دوبراینر، شیمی‌دان آلمانیبود که می‌توان لقب مخترع فندک را به او داد.

اما این شی بسیار متفاوت از آنهایی بود که امروز می‌شناسیم. شبیه یک چراغ رومیزی به نظر می‌رسید و اگرچه موثر بود اما چندان موفق نبود. بنابراین ما باید تا آغاز قرن بیستم صبر کنیم تا اولین “پدربزرگ” واقعی فندک‌های مدرن ظاهر شوند، که تکامل آنها تا زمان تولد مدل‌هایی که هنوز هم امروزه به فروش می‌رسند ادامه داشته است.

تاریخچه اختراع فندک‌ها و سیر تکامل آنها

ما می‌دانیم که چه کسی فندک را اختراع کرد یا چه کسی خالق آن به حساب می‌آید، اما حقیقت این است که همه چیزاز در دوران ماقبل تاریخ و با توانایی رام کردن آتش که یکی از عوامل موفقیت بشریت بود، سرچشمه می‌گیرد. اعتبار این کشف متعلق به هومو ارکتوس است که تقریباً 1.5 میلیون سال پیش بر آتش مسلط شد.

اولین روش تولید شعله دو روش بود که اولی مالیدنیک چوب چوبی بر روییک تکه چوب (اغلب با کمک کمانی که رشته آن را به دور چوب می‌پیچیدند تا به سرعت در محور خود بچرخد) و دومی هم ضربه زدن به سنگ بود که سنگ چخماق نامیده می‌شود.

اصطکاک جرقه‌های کوچکی ایجاد کرد که شاخ و برگ و دسته‌های علف خشک را مشتعل کرد. آتش باعث ایجاد متالورژی شد که به نوبه خود روش دیگری برای اشتعال را ممکن می‌کرد و این عملی‌ترین راه حل در دوران باستان، قرون وسطی و عصر مدرن بود.

پیدایش واقعی فندک

پیدایش واقعی فندک یا اینکه چه کسی فندک را اختراع کرد در سال 1823 آغاز شد و تاریخچه فندک به آن بر می‌گردد، زمانی که یوهان ولفگانگ دوبراینر “لامپ دوبراینر” را ایجاد کرد. این فندکیک ظرف شیشه‌ای بود که درون آن یک واکنش شیمیایی بین اسید سولفوریک و روی باعث تولید مقدار معینی هیدروژن گازی شد. که از طریقیک دریچه آزاد می‌شود، در تماس با رشته پلاتین مشتعل می‌شود و فیوز را روشن می‌کند. با این حال اندازه بیش از حد و هزینه‌های تولید بالا آن را به یک محصول غیر قابل تولید تبدیل کرد.

پیدایش فندک

به این ترتیب‌ساخت جرقه یا اختراع جدیدیدرسال 1827 به نام کبریت ادامه یافت. ایناختراع ‌به طور تصادفی توسط شیمیدان انگلیسی جان واکر ساخته شد که با کار بر روی مخلوطی از سولفات آنتیموان و کلرات پتاسیم متوجه شد که چگونه مقداری از آن بر روییک چوب چوبی چکه شده و خشک شده است. وقتی می‌خواست چوب را با مالیدن آن به زمین تمیز کند ، ناگهان آتش گرفت.

به این ترتیب‌ساخت جرقه یا اختراع جدیدیدرسال 1827 به نام کبریت ادامه یافت. ایناختراع ‌به طور تصادفی توسط شیمیدان انگلیسی جان واکر ساخته شد که با کار بر روی مخلوطی از سولفات آنتیموان و کلرات پتاسیم متوجه شد که چگونه مقداری از آن بر روییک چوب چوبی چکه شده و خشک شده است. وقتی می‌خواست چوب را با مالیدن آن به زمین تمیز کند ، ناگهان آتش گرفت.

اختراع فندک چه کاربردی در تاریخ داشته و دارد؟

واکر این مخلوط را بهبود بخشید، سپس انواع دیگری از کبریت‌ها را ایجاد کرد (که آثاری از آنها در قرون وسطی چین نیز وجود دارد، جایی که از چوب کاج آغشته به گوگرد استفاده می‌شد)، و این اختراع‌ها توسط شیمیدان سوئدی گوستاف اریک پاسک به اوج خود رسید.

با محبوب شدن کبریت‌ها، اولین مدل‌های جیبی فندک‌ها در اوایل قرن بیستم تولید شدند که بر اساس یک سنگ چخماق کوچک، ساخته شده از آلیاژ فلزی خاص، در بالاییک سیلندر فلزی کوچک پر از گاز سوخت قرار گرفته بود.

اولین رونق در تاریخچه فندک در دهه 1920 به لطف مدل‌های کاربردی تولید شده توسط شرکت آمریکایی رونسون ثبت شد. سپس اولین مدل فندک بنزینی در سال 1926 بسیار مورد استقبال قرار گرفت که قادر به ایجاد شعله با فشار دادن یک دکمه کوچک بود.

زیپو افسانه‌ای از راه می‌رسد

در سال 1933، جرج گرانت بلیزدل، طراح و مخترع آمریکایییک گام فراتر رفت و فندکی طراحی کرد که در دست گرفتن راحت و قابل استفاده حتی در شرایط آب و هوایی نامناسب است. این فندک مجهز به بسته شدن لولای آن بود که با یکحرکت انگشتان باز می‌شود و یکمحافظ فلزی کوچک برای محافظت از آتش در برابر باد بود. زیپو افسانه‌ای (برگرفته از نام شرکت سازنده) متولد شد که قرار بود به یکی از پرفروش‌تریناجناس تاریخ تبدیل شود.

فندک یکبار مصرف و برقی

در دهه‌های بعد شرکت‌های بیشتری بر روی بازاریابی مدل‌هاییکبار مصرف (که منبع تغذیه آنها دیگر بنزین نیست، بلکه عمدتاً LPG است) و با شدت شعله قابل تنظیم تمرکز کردند. اما تازه واردان اجازه ندادند Zippo کلاسیک بنزینی صحنه را ترک کند، حتی با وجود رقابت فعلی فندک‌های الکتریکی و انواع مختلف فندک که از طریقUSB شارژ می‌شوند همچنان فندک‌های زیپو محبوبیت قابل توجهی دارند.

ایران لایتر تضمین کننده اصالت محصولات زیپو

در این مطلب به بررسی تاریخچه اختراع فندک پرداختیم و از گذشته بشریت برای ایجاد آتش تا اختراع جذاب شیمی‌دان آلمانی در خصوص اختراع فندک را بررسی کردیم. ایران لایتر یکی از اصلی‌ترین تامین‌کنندگان فندک‌های زیپو، خیال شما را در خصوص اصل بودن محصولات زیپو راحت کرده و این تضمین را به شما می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *